V našich končinách, kde si potrpíme na útulnosť a niekedy aj na masívnosť bytových doplnkov, sa s industriálnym nábytkom nestretávame často. Niektorí mu vytýkajú určitú strohosť a chlad, pričom pri správnom skombinovaní môže vyvolať úplný opak. Industriálny nábytok totiž predstavuje nový a nesmierne originálny štýl, ktorý dokáže opticky otvoriť a zosvetliť aj tie najmenšie miestnosti. Zároveň čistota a hladkosť hrán sú predpokladom na neuveriteľnú praktickosť tohto druhu nábytku.
Industriálny nábytok – začiatky
Industriálny nábytok spolu s rovnomenným štýlom začal vznikať najmä v priebehu minulého storočia. Dopomohlo k tomu predovšetkým zvýšenie počtu obyvateľov vo veľkomestách ako New York alebo Londýn, kde sa postupne začali posúvať mestské hranice a priemysel sa z okrajov miest pomaly presúval čoraz ďalej a ďalej.
V okrajových častiach miest preto ostalo množstvo starých a opustených bývalých priemyselných budov, skladíšť a tovární čakajúcich na ich ďalšie využitie. Ich krásu, našťastie, objavili architekti a dizajnéri, ktorí sa rozhodli namiesto vyhodenia a zbúrania všetkého, využiť svoju fantáziu a vytvoriť nový druh nábytku a štýlu. Ten v sebe spája moderný dizajn s pôvodnou architektúrou objektu.
V prípade nábytku ide o spojenie pôvodných a moderne vyzerajúcich komponentov, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria skutočne nadčasový kúsok.
Industriálny nábytok a štýl – praktickosť a jednoduchosť
Ako sme už spomínali vyššie, industriálny nábytok je základným prvkom na dosiahnutie industriálneho štýlu bývania. Avšak nemusíte hneď meniť celý interiér, jednotlivé kusy nábytku totiž skvele zapadnú takmer všade. Predstavujú totiž minimalistický dizajn – nábytok je jednoduchý, bez zbytočných ozdôb či rušivých prvkov a zároveň neuveriteľne praktický.
Vďaka týmto vlastnostiam ho môžete veľmi jednoducho skombinovať s vaším súčasným vybavením a docieliť tak nevídané oživenie celého interiéru.
Tento štýl sa veľmi veľakrát pohráva aj s kombináciou nových a pôvodných kusov. Z toho dôvodu sa často môžete stretnúť s vybavením a nábytkom pozostávajúci zo starých súčiastok strojov, inštalatérskych a stavebných materiálov – populárne sú najmä kovové trubky, z ktorých možno zostaviť takmer všetko od vešiakov, cez svietniky, po ozdobné svietidlá.
Vaša predstavivosť a šikovnosť teda zorhrá hlavnú úlohu pri dizajnovaní interiéru v industriálnom štýle.
Základné znaky industriálneho nábytku:
- Minimalistický duch – na nábytku nenájdete zbytočné dekoratívne prvky a okrasy.
- Hlavným materiálom na výrobu je kov. Môže sa využiť vo všetkých možných úpravách a zvyčajne sa kombinuje s nahrubo opracovaným drevom.
- Dominujú čisté a ostré línie podporené obvykle nekomplikovanými, hranatými tvarmi jednotlivých kusov nábytku.
- Absencia kriviek – oblé línie sa pri industriálnom nábytku vyskytujú len výnimočne, a to iba v prípadoch, keď nejakým spôsobom prispievajú k jeho správnej funkčnosti.
Ako si vybrať industriálny nábytok?
Jednotlivé kusy industriálneho nábytku od stola, cez skriňu, po stoličku, môžu rôznymi spôsobmi oživiť váš interiér. Poďme si predstaviť, ako vyzerá správny industriálny nábytok.
Stoly
Opäť tu platí známe – ako všetky druhy industriálneho nábytku odkazujú na prostredie tovární a skladíšť, čomu sa prispôsobuje ich celkový dizajn.
- Jedálenské stoly mnohokrát kopírujú vzhľad pracovného stolu, známejšieho ako ponk, ktorý nájdete v rôznych dielňach. Charakteristická je preň pevná konštrukcia s jednoduchými hranami. Dá sa skvele využiť aj ako kuchynský pult pri príprave jedál.
- Konferenčné stolíky – využívajú sa pri nich menej masívne materiály. Veľakrát majú podobu starých bední, obľúbené sú aj kombinácie s paletami a kovom.
Skrine a úložné priestory
Industriálny štýl v tomto prípade čerpá inšpiráciu najmä z plechových skriniek zo šatní tovární alebo kovových kartotékových skríň, ktoré veľmi dobre poslúžia, či už na uskladnenie oblečenia, alebo iných nevyhnutností. Mnohokrát dochádza aj k zapracovaniu rôznych kovových podpier či trubiek, ktoré ešte viac zvýrazňujú industriálny duch nábytku.
Sedací nábytok v industriálnom štýle
Pri tomto druhu nábytku je dôležité jedno pravidlo, a to jednoduchosť. Čalúnenie je vyhotovené najmä z prírodných materiálov v neutrálnych farbách. Veľmi dobre sa do interiéru hodia aj pohovky potiahnuté prírodnou alebo tmavou kožou.
Osvetlenie
Ide o jednu z najdôležitejších súčastí industriálneho vybavenia domu. Nielen z toho dôvodu, že je nevyhnutnou súčasťou každého obydlia, ale industriálne priestory sú mnohokrát rozľahlé a vyžadujú pomerne veľké množstvo svetla. Nehovoriac o tom, že pri menších miestnostiach správne navolené osvetlenie dokáže opticky zmeniť rozmery priestoru.
Lampy či iné druhy osvetlenia teda spájajú funkčnosť s estetikou, čím dotvárajú celý priestor.
Výbornou voľbou sú klasické závesné továrenské lampy, jednoduché kovové pracovné lampičky. Pokiaľ hľadáte niečo extravagantnejšie, jednoznačne siahnite po lampách v tvare podlahových reflektorových svietidiel na statívovej trojnožke. Pokiaľ staviate na jednoduchosť, holé žiarovkové svietidlá v menšom či väčšom zoskupení, prípadne s farebne zafarbenými káblami, sú viac než vynikajúcim industriálnym doplnkom.
Optické oddelenie bytových zón
Industriálny nábytok slúži nielen na skrášlenie príbytku, ale môžete ním veľký priestor aj opticky rozdeliť na jednotlivé zóny. Napríklad sedacia súprava poukazuje na obývaciu zóny, kuchynský pult zas oddelí zónu kuchyne a väčšie súkromie dosiahnete v pracovni tak, že ju môžete čiastočne ukryť za vysokú policu či regál na knihy.
Industriálny nábytok – farby a ich kombinácie
Zariadenie bytu či domu industriálnym nábytok by malo byť v súlade s typom a veľkosťou priestoru. Docieliť to môžete práve správnou kombináciou farieb. Základná paleta by však mala vychádzať predovšetkým z prírodných odtieňov, ktoré je veľmi ľahké zosúladiť práve s industriálnym nábytkom. Preto sa väčšinou bude jednať o nábytok a doplnky v tónoch bielej či čiernej v kombinácií s tehlovou farbou, či klasické neutrálne odtiene sivej a hnedej, prípadne antracitovej. Všetko výborne dopĺňajú drevené povrchy či už nábytku alebo dekorácií.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že množstvo farieb je obmedzené, avšak opak je pravdou. Vďaka veľmi dobrej schopnosti týchto farieb navzájom sa kombinovať, môžete aj bez veľkej námahy vytvoriť príjemný a zároveň funkčný interiér vášho bytu či domu.
Typy na farebné oživenie:
- Základ, ktorý vytvoríte z neutrálnych studených odtieňov, môžete výberom ďalších menších kusov nábytku prežiariť odtieňmi svetlých jasných farieb. Ide predovšetkým o rôzne odtiene žltej, fuksiovej a sýtej oranžovej. Doplnky a súčasti nábytku v týchto farbách zjemnia dojem z priestoru, ktorý bude pôsobiť veľmi moderne a sviežo.
- Pokiaľ si vyberiete základ z iných odtieňov, napríklad monochromatických v tónoch sivej, opäť môžete docieliť oživenie rôznymi spôsobmi. Ide najmä o striedanie svetlejších a tmavších odtieňov z vami vybranej farebnej schémy. Zároveň môžete celý dojem umocniť rôznorodou textúrou materiálov, z ktorých je vytvorený nábytok či doplnky. Medzi tieto materiály patrí vlnitý plech, hladká oceľ, imitácia skorodovaného povrchu či drevo.
- Preč so závesmi – dostatok svetla opticky zväčšuje a prežaruje priestor. Pokiaľ však nechcete nechať okná úplne holé, siahnite aj po rôznych roletách a žalúziách v industriálnom štýle. Večer svetlosť priestoru dosiahnete štýlovými osvetľovacími prvkami, ktoré sme spomínali vyššie.
- Oživenie a zjemnenie získate aj rôznymi doplnkami z prírodných materiálov a samozrejme, rastlinami.
Doplnky
Pri zariaďovaní bytu či domu industriálnym nábytok môžu doplnky významne zmeniť celý ráz priestoru. Avšak, aj tu platí menej je viac. Industriálny štýl je charakteristický práve jednoduchosťou, minimalizmom a čistotou.
Nadmerné doplnky preto v ňom nemajú čo robiť. Pokiaľ však chcete zjemniť celý priestor, siahnite, napríklad po dekoráciách vyrobených z vodovodných potrubí, rôznych chrómovaných typoch hodín či ozubených kolesách, ktoré môžu poslúžiť aj ako nástenná dekorácia.
Na skrášlenie môžete využiť aj obrazy či fotografie, hodia sa najmä veľkoformátové. Ponechať ich pokojne môžete aj bez rámu, prípadne použite jednoduché kovové či klipové rámy. Ďaľším z doplnkov môžu byť tiež plechové tabule.